Pozorování ptačích návštěvníků, kteří si v zimních měsících přiletí na krmítko obohatit jídelníček je činností velice oblíbenou. Zkuste jim letos nasbírat pochoutky na mezi nebo třeba u vás na zahradě!
Ptáci jsou krásní a užiteční obyvatelé našich zahrad. V době, kdy je potravy nedostatek, jim rádi přilepšujeme, je však třeba dát pozor, abychom opeřencům zimním přikrmováním naopak neublížili: to, co je dobré pro člověka, nemusí být vhodné do ptačího krmítka. Odborníci se povětšinou shodují, že dodržíme-li správnou míru a složení krmiva, neměli bychom opeřencům ublížit. Rozhodně tedy nebudeme ptačím návštěvníkům nabízet nic kořeněného ani slaného, staré nebo zkažené potraviny, určitě se také vyhneme čerstvému pečivu či těstovinám. Ptáci, kteří u nás zůstávají přes zimu, ocení spíš nejrůznější semena, oříšky či bobule, a tyto plody v přírodě dozrávají právě teď: v závěru léta a na začátku podzimu. Pojďte si je s námi nasbírat!
Kdopak přijde na oběd?
Koho nejspíše budeme moci na krmítku přivítat? Zcela jistě uvidíte sýkorky koňadry a modřiny, zastaví se kos černý i vrabec domácí. Pak už záleží na lokalitě, kam krmítko umístíte: přilepšit si mohou přiletět další druhy sýkorek, zvonohlík, hýl obecný, zvonek zelený a často také trochu nedůvěřivý brhlík lesní.
Slunečnice sýkorkám
Naprostou klasikou pro sypání do krmítek jsou semena slunečnice nebo mák. Pro zimní přikrmování ptáčků si uložte také menší jablíčka, ta potěší zejména kosy nebo kvíčaly, zatímco sýkorky přilákáte spíše na olejnatá semínka, například konopí, lněné semínko, řepku či proso. Pokud je sami nestačíte spotřebovat, můžete ze zahradní úrody opeřencům přilepšit také třeba oranžovými plody rakytníku řešetlákového či tmavě fialovou aronií.
Ptáčkům je však možné nasbírat mnohé pochoutky rovněž ve volné přírodě: vítány jsou plody bezu černého, svídy, hlohu, šípku či jeřabin, opeřencům chutnají i semínka bodláků a nejrůznějších plevelů. A zapomenout nesmíme ani na oříšky: drcená jádra vlašských a lískových ořechů přijdou v měsících se sněhovou pokrývkou opeřencům velice vhod. Zdrojů je dost, tak vyrazte do přírody a začněte sbírat – až se zima zeptá, zásoby se vám i ptáčkům budou hodit.
Detailní informace nejen k přikrmování ptactva jsou dostupné na stránkách České společnosti ornitologické (http://www.cso.cz).