Zpět na výpis článků
|

Májový keř na balkoně

Otevřít galerii

Jako malá holka jsem neměla šeříky zrovna v lásce. Dělávali jsme si s tátou pokaždé legraci, že zase stihly vykvést do 9. května, kdy se - za mých dětských let - slavil Den osvobození. Ať bylo jaro jakkoliv studené, šeříky prostě vykvetly vždycky včas. Postupem času jsem si ale tyto vonné dřeviny oblíbila a pěstuji je nejen v zahradě, ale i v nádobách na balkoně.

Šeříky jsou keře až menší stromy z čeledi olivníkovitých (Oleaceae). Nejznámějším zástupcem je bez pochyby šeřík obecný (Syringa vulgaris), který se v Česku velmi často pěstuje a běžně také zplaňuje. Na jižní Moravě se pak místy chová i jako invazní druh. Šeřík původně pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie, ve střední Evropě se rozšířil až v průběhu 16. století. Jeho květy mají škálu barev od bíložluté přes světle až po tmavě fialovou a velmi silně voní. Jeden kvetoucí keř provoní své široké okolí v květnu a začátkem června po dobu zhruba tří týdnů.

Šeřík do nádoby

Krásy a vůně šeříku se není nutné vzdát ani v případě, že máte k dispozici pouze malou zahradu nebo jen terasu nebo balkón. Vyšlechtěna byla jeho malá forma, skalničkový neboli trpasličí šeřík (nejznámější a nejoblíbenější je zřejmě kultivar Syringa meyeri ´PALIBIN´), který můžete úspěšně pěstovat rovněž v nádobě. Malý šeřík je krásný ve venkovské zahradě, ve výsadbě různě vysokých keřů, třeba v sousedství růží, svoje místo si ale vydobyl také v moderně koncipovaných městských zahradách.

Koupila jsem si ho před lety a zasadila k malé suché zídce. Netušila jsem, jaké má nároky, ale dala jsem na intuici a zkušenosti s ostatními rostlinami. Čekala jsem, že bude stejně odolný, jako jeho velký příbuzný a zakrslý šeřík mě nezklamal. Jakmile skalničkový šeřík zasadíte na záhon, veškerá péče o něj pro vás tímto tak říkajíc končí. Pokud zvolíte chráněné, slunné stanoviště, budete se každé jaro těšit ze záplavy drobounkých, jemně fialových kvítků. Roste pomalu a velmi hustě, po několika letech z něj vyroste asi jeden metr vysoký kompaktní kulatý keřík. Navíc neodnožuje takovým způsobem, jako šeřík obecný, nehrozí proto ani problém s masivním zarůstáním zahrady. Množit se dá přesto celkem jednoduše, a to po odkvětu bylinnými řízky.
Při pěstování šeříku v nádobě použijte kvalitní, spíše zásaditější substrát, na dno květináče je třeba nasypat dostatečnou vrstvu drenáže. Po odkvětu je možné zakrslý šeřík zakrátit do požadovaného tvaru a udržovat tak dřevinu nižší – tato i v našich podmínkách zcela mrazuvzdorná dřevina řez snáší bez jakýchkoli problémů. Vzhledem k drobným listům i květům se navíc velmi dobře hodí i pro pěstování v miskách ve formě bonsaje.

Další články

Všechny články
Aby do střechy netřísklo
Zahrada
30. červnaZačátecník
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý