Jako malá holka jsem neměla šeříky zrovna v lásce. Dělávali jsme si s tátou pokaždé legraci, že zase stihly vykvést do 9. května, kdy se - za mých dětských let - slavil Den osvobození. Ať bylo jaro jakkoliv studené, šeříky prostě vykvetly vždycky včas. Postupem času jsem si ale tyto vonné dřeviny oblíbila a pěstuji je nejen v zahradě, ale i v nádobách na balkoně.
Šeříky jsou keře až menší stromy z čeledi olivníkovitých (Oleaceae). Nejznámějším zástupcem je bez pochyby šeřík obecný (Syringa vulgaris), který se v Česku velmi často pěstuje a běžně také zplaňuje. Na jižní Moravě se pak místy chová i jako invazní druh. Šeřík původně pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie, ve střední Evropě se rozšířil až v průběhu 16. století. Jeho květy mají škálu barev od bíložluté přes světle až po tmavě fialovou a velmi silně voní. Jeden kvetoucí keř provoní své široké okolí v květnu a začátkem června po dobu zhruba tří týdnů.
Šeřík do nádoby
Krásy a vůně šeříku se není nutné vzdát ani v případě, že máte k dispozici pouze malou zahradu nebo jen terasu nebo balkón. Vyšlechtěna byla jeho malá forma, skalničkový neboli trpasličí šeřík (nejznámější a nejoblíbenější je zřejmě kultivar Syringa meyeri ´PALIBIN´), který můžete úspěšně pěstovat rovněž v nádobě. Malý šeřík je krásný ve venkovské zahradě, ve výsadbě různě vysokých keřů, třeba v sousedství růží, svoje místo si ale vydobyl také v moderně koncipovaných městských zahradách.
Koupila jsem si ho před lety a zasadila k malé suché zídce. Netušila jsem, jaké má nároky, ale dala jsem na intuici a zkušenosti s ostatními rostlinami. Čekala jsem, že bude stejně odolný, jako jeho velký příbuzný a zakrslý šeřík mě nezklamal. Jakmile skalničkový šeřík zasadíte na záhon, veškerá péče o něj pro vás tímto tak říkajíc končí. Pokud zvolíte chráněné, slunné stanoviště, budete se každé jaro těšit ze záplavy drobounkých, jemně fialových kvítků. Roste pomalu a velmi hustě, po několika letech z něj vyroste asi jeden metr vysoký kompaktní kulatý keřík. Navíc neodnožuje takovým způsobem, jako šeřík obecný, nehrozí proto ani problém s masivním zarůstáním zahrady. Množit se dá přesto celkem jednoduše, a to po odkvětu bylinnými řízky.
Při pěstování šeříku v nádobě použijte kvalitní, spíše zásaditější substrát, na dno květináče je třeba nasypat dostatečnou vrstvu drenáže. Po odkvětu je možné zakrslý šeřík zakrátit do požadovaného tvaru a udržovat tak dřevinu nižší – tato i v našich podmínkách zcela mrazuvzdorná dřevina řez snáší bez jakýchkoli problémů. Vzhledem k drobným listům i květům se navíc velmi dobře hodí i pro pěstování v miskách ve formě bonsaje.