Pokud byla nabídka balkonovek chudá, vysazovaly se jednodruhové truhlíky nebo osvědčené kombinace dvou druhů. Vzadu rostly vzpřímené muškáty, vpředu převislé. Nebo se mezi muškáty doplnil asparágus či zelenec. Hezká kombinace, proč by ale měly vypadat všechny truhlíky napříč republikou podobně?
Zdají se nám samotné muškáty fádní?
Využijme smíšené truhlíky. Dobrými partnery bude lobelka, kromě tradiční hořcově modré máme i jemnější odstíny, nebo bílou a růžovou. Favoritem, zejména mezi červenými převislými muškáty je splývavý jasně žlutý dvouzubec (Bidens) a moud, plektrantus (Plectranthus). Dalším vhodným partnerem bude sporýš (Verbena), dodá kromě červené a bílé také žádanou sytě modrou barvu. Drobné, ale výrazné žluté kvítky přináší vitálka (Sanvitalia) nebo dvoutvárka (Dimorphotheca). Něžná bakopa (Sutera) přepadává do převisu a má bílé, světle modré nebo růžové květy. Dejte přednost tzv. samočisticím odrůdám, kde nemusíte pracně vyštipovat odkvetlé květy. Bohatý převis vytvoří ještě šedivý nebo zlatavý smil (Helichrysum).
Hra barev
Záleží jen na nás, zda zvolíme kombinace v decentním tónu, tradiční červeno bílou nebo červeno žlutou, růžovo bílou nebo veselou směs barev a druhů.
Také směs muškátů s drobnokvětými petúniemi (např. Million Bells) vypadá velmi dobře.
Velkokvěté petúnie nejlépe porostou na chráněném místě, odvděčí se nám mohutnými převisy. Možná se domníváte, že dají své kráse naplno vyniknout, jen když se nemíchají s dalšími rostlinami. Rozhodnete se využít pouze směs různých barev?
Nebojte se experimentovat
V závěsných nádobách udělá výbornou společnost petuniím šedivý smil. Dají se také kombinovat petúnie vzpřímené a převislé. Zkuste mezi ně vysadit ještě vějířovku (Scaevola), roztáhne výsadbu do šířky. Pro romantickou nádobu stačí využít stejnou barvu pro všechny rozdílné druhy a určitě bude půvabná.
Všimli jste si batáty s nepřehlédnutelnými žlutozelenými nebo fialovými listy? Přidejte je doprostřed směsi. Uvidíte, jakou dodají nádobě hmotu a akcent. Také petúnie s výraznými bílými květy dobře doplní světle zelené batáty nebo naopak můžeme celou kombinaci dát do temných odstínů, v sortimentu jsou černé petunky i tmavé batáty.
Balkonovky nemusí být jen v truhlíku nebo závěsné nádobě. Kde je dost místa, nabízejí se také stojící nádoby, do kterých využijeme i vyšší či stromečkovité druhy . Doprostřed dáme například kopretinu na kmínku a do převisu barevnou směs.