Orchideje dnes zdobí místnosti dokonce častěji než zavedené pokojovky. Moderní odrůdy se rychle přestěhovaly ze skleníků do běžného interiéru. Nenechme se však mýlit, mají hodně rozdílní nároky a k jejich pěstování potřebujeme odlišné pomocníky.
Kořeny potřebují světlo a vzduch
Orchideje přesazujeme zhruba každým druhým rokem, v době po odkvětu. Nepatří do zeminy pro pokojovky, vyžadují zcela speciální substrát, který je lehký a zajistí kořenům dostatek vzduchu. Základem je kvalitní piniová kůra, doplňuje ji hrubá borkovaná rašelina a kokosová vlákna nebo vláknitý mech rašeliník. Substrát má upravené pH, aby nebyl kyselý. K pěstování se používají také organické kokosové substráty v cihličkách, které se nechají nabobtnat ve vodě. Po orchideje rostoucí na zemi (terestrické) substrát ještě obohatíme o vláknitou rašelinu.
Orchideje pěstujeme v květináčích z průhledného plastu, na dně mají větší odtokové otvory. Nejčastěji se používá průměr 9 až 11(15) cm, ale existují i větší. Vkládají se pak do transparentních ozdobných obalů z plastu nebo skla, které mají na dně vyvýšeninu nebo zúžené stěny, aby květináč nedosedl až na dno – zabrání se tak styku s přebytečnou vodou, která odtekla ze substrátu. Stále častěji se v moderním interiéru využívají samozavlažovací květináče na orchideje z průhledného plastu. Tato designová nádoba zahrnuje jak pěstební část, tak ozdobný obal.
Orchideje v nádobách připevňujeme k fixačním tyčkám, které podpírají stvoly s květy. Tyčky mohou být nenápadné v průhledné bílé barvě skla, nebo naopak nápadné, barevné, často s dekorativním motivem. K tyčkám se rostliny upevňuji pomocí speciálních skřipců.
Jak na to?
Orchidej opatrně vyjmeme z původního substrátu a kořeny propereme v mírně vlažné vodě. Potom odstraníme všechny uhynulé a poškozené části kořenů. Pracujeme s vydezinfikovaným nožem (případně ostrými nůžkami), abychom do ran nezanesli infekci. Orchidej vložíme do čistého průhledného květináče, volně rozprostřeme kořeny a zasypeme čerstvým substrátem. Část vzdušných kořenů, která i předtím rostla nad substrátem, necháme opět venku. Zaléváme až 2-3 dny po přesazení (rány po řezech zaschnou). Dáme na světlé, ale přistíněné místo.
Hnojení
Dostatečnou násadu květů a dlouhé kvetení podpoříme hnojivy na orchideje. Nejjednodušší řešení nabízí sprej, nastříká se ze vzdálenosti 15 – 20 cm na listy, případně také na vzdušné kořeny vyčnívající ze substrátu. Hnojivý sprej nepatří do květů! V době kvetení se používá jednou za dva týdny, za vegetace hnojíme každý týden a můžeme hnojení rozšířit i o hnojiva na orchideje v zálivce. Pěstitelé, kteří mají rádi jednoduché řešení, použijí hnojivé tyčinky pro orchideje. Stačí je zasunout do substrátu, kde postupně uvolňují živiny až 3 měsíce.