Zpět na výpis článků
|

Pro nejkrásnější orchideje

Otevřít galerii

Orchideje dnes zdobí místnosti dokonce častěji než zavedené pokojovky. Moderní odrůdy se rychle přestěhovaly ze skleníků do běžného interiéru. Nenechme se však mýlit, mají hodně rozdílní nároky a k jejich pěstování potřebujeme odlišné pomocníky.

Kořeny potřebují světlo a vzduch

Orchideje přesazujeme zhruba každým druhým rokem, v době po odkvětu.  Nepatří do zeminy pro pokojovky, vyžadují zcela speciální substrát, který je lehký a zajistí kořenům dostatek vzduchu.  Základem je kvalitní piniová kůra, doplňuje ji hrubá borkovaná rašelina a kokosová vlákna nebo vláknitý mech rašeliník. Substrát má upravené pH, aby nebyl kyselý. K pěstování se používají také organické kokosové substráty v cihličkách, které se nechají nabobtnat ve vodě. Po orchideje rostoucí na zemi (terestrické) substrát ještě obohatíme o vláknitou rašelinu.

Orchideje pěstujeme v  květináčích z průhledného plastu, na dně mají větší odtokové otvory. Nejčastěji se používá průměr 9 až 11(15) cm, ale existují i větší. Vkládají se pak do transparentních ozdobných obalů z plastu nebo skla, které mají na dně vyvýšeninu nebo zúžené stěny, aby květináč nedosedl až na dno – zabrání se tak styku s přebytečnou vodou, která odtekla ze substrátu. Stále častěji se v moderním interiéru využívají samozavlažovací květináče na orchideje z průhledného plastu.  Tato designová nádoba zahrnuje jak pěstební část, tak ozdobný obal.

Orchideje v nádobách připevňujeme k fixačním tyčkám, které podpírají stvoly s květy.  Tyčky mohou být nenápadné v průhledné bílé barvě skla, nebo naopak nápadné, barevné, často s dekorativním motivem. K tyčkám se rostliny upevňuji pomocí speciálních skřipců.

Jak na to?

Orchidej opatrně vyjmeme z původního substrátu a kořeny propereme v mírně vlažné vodě. Potom odstraníme všechny uhynulé a poškozené části kořenů. Pracujeme s vydezinfikovaným nožem (případně ostrými nůžkami), abychom do ran nezanesli infekci. Orchidej vložíme do čistého průhledného květináče, volně rozprostřeme kořeny a zasypeme čerstvým substrátem. Část vzdušných kořenů, která i předtím rostla nad substrátem, necháme opět venku. Zaléváme až  2-3 dny po přesazení (rány po řezech zaschnou). Dáme na světlé, ale přistíněné místo.

Hnojení

Dostatečnou násadu květů a dlouhé kvetení podpoříme hnojivy na orchideje. Nejjednodušší řešení nabízí sprej, nastříká se ze vzdálenosti 15 – 20 cm na listy, případně také na vzdušné kořeny vyčnívající ze substrátu. Hnojivý sprej nepatří do květů! V době kvetení se používá jednou za dva týdny, za vegetace hnojíme každý týden a můžeme hnojení rozšířit i o hnojiva na orchideje v zálivce. Pěstitelé, kteří mají rádi jednoduché řešení, použijí hnojivé tyčinky pro orchideje. Stačí je zasunout do substrátu, kde postupně uvolňují živiny až 3 měsíce.

Další články

Všechny články
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Neobyčejně obyčejný aksamitník
Zahrada
7. červenceVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni