Máte na zahrádce višeň? Tyto krátkověké dřeviny s karmínově zbarvenými plody s nezaměnitelně kyselou chutí se díky svým menším rozměrům hodí i tam, kde pro velký strom není dostatek místa.
Vybrat si můžete mezi pravými kyselkami a sladkovišněmi, pro milovníky neobvyklého ovoce se nabízejí ještě méně rozšířené skleňovky a amarelky. Višně jsou na pěstování opravdu nenáročné, nedaří se jim pouze na severně orientovaných či podmáčených stanovištích. Díky převažující samosprašnosti navíc postačí vysadit i jediný stromek. Období sklizně višní spadá do doby zhruba mezi 3. a 7. třešňovým týdnem a nejlepší je tyto peckoviny ihned konzumovat: jsou choulostivé na otlačení a rychle se kazí, problematicky se tedy uchovávají a přepravují.
Mandlový koláč s višněmi
Ingredience:
3 bílky
120 g bílého cukru krupice
100 g mandlové mouky nebo velmi jemně namletých mandlí
70 g hladké mouky
1 a 1/2 lžíce mandlového likéru Amaretto
višně
120 g rozpuštěného + 40g povoleného másla
35 g hnědého cukru
30 g plátků mandlí + 1 hrst na posypání
špetka soli
Postup:
Troubu nechte rozehřát na 200 stupňů a máslo nechte mezitím na pár sekund rozpustit v mikrovlnné troubě.
Bílky vyšlehejte se špetkou soli v tuhý sníh. Postupně do něho přidávejte cukr, vždy do doby, než se zcela rozpustí. Pak přidejte mandlovou mouku (dá se sehnat například v obchodech se zdravou výživou), hladkou mouku a společně zamíchejte do vyšlehaného sněhu. Do těsta zamíchejte likér Amaretto a rozpuštěné zchladlé máslo. Těsto vylijte do máslem vymazané a hrubou moukou vysypané koláčové formy a navrch poklaďte višněmi.
Nyní si připravte směs z másla, hnědého cukru a plátků mandlí, kterou rozmístíte na ovoce. Koláč dejte péct: prvních 15 minut na 200 stupňů a dalších cca 15 minut na 170 stupňů. Špejlí zkuste, zda je těsto upečené a nakonec hotový koláč posypte plátky mandlí.
Dobrou chuť!
Svatava Vašková, http://coolinarka.cz/