Původní domovinou vánoční hvězdy (Euphorbia pulcherrima) je Mexiko, kde roste divoce, jako keř. Postupem času šlechtitelé vypěstovali hrnkovou podobu této krásné rostliny, která snese pobyt ve vytápěných interiérech. Přestože jsou k dostání různé barevné variace (krémově bílá, lososová až oranžová, růžová, skořicová, citrónově žlutá…) či dvoubarevné kultivary, nejprodávanější je tradičně červená varianta.
V obchodě a cestou domů
Barevnou nádheru, kterou mnozí považují za květy, tvoří ve skutečnosti listeny. Při nákupu rostliny si všímejte hustoty olistění a dále malých žlutozelených poupat ve středu listenů; neměla by být zvadlá. Sáhněte si rovněž na substrát, který by neměl být ani přeschlý, ani přemokřený. Určitě nekupujte vánoční hvězdy na místech, kde je průvan a chlad.
Květinu si nechte celou pečlivě zabalit, vložte do tašky a odvezte či odneste ji domů. Pokud je venku chladnější počasí, zbytečně s ní nikde „nekorzujte“, hrozilo by, že na vánočním stole rychle opadá.
Kam s ní?
Vánoční hvězda neboli poinsetie se většinou dává do společenských prostor, kde v období kolem svátků plní okrasnou funkci. Nejlépe se jí bude dařit tam, kde je dostatek světla, a mírné až příjemné teplo (snese rozpětí zhruba mezi 15 a 22 °C). Pozor si dejte jen na průvan, který nesnáší. Až budete větrat, vánoční hvězdu raději dočasně přemístěte do vedlejší místnosti.
Se zálivkou opatrně
Substrát rostlin, které jsou nyní v prosinci k dostání, bývá většinou již obohacený o hnojivo. Ani zálivka není složitá: obecně se doporučuje v mírném množství obden, substrát by neměl úplně proschnout. Žádné pokojové rostlině - a tedy ani vánoční hvězdě - neprospívá, když její kořeny doslova stojí ve vodě, zbylou vodu z podmisky po zhruba půl hodině vylijte.
Při správné péči vánoční hvězda pokvete i mnoho týdnů a budete se z ní tedy moci těšit ještě po celý leden.
Foto: Stars for Europe