Dbáte na dodržování vánočních zvyklostí? Některé nevyžadují příliš úsilí. Jako například větvičky jmelí: a nejlepší je, když vám je někdo daruje…
Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelený poloparazitický keřík, který se zachycuje v korunách některých stromů. Jeho hostiteli jsou například topoly, dále břízy, javory, jedle nebo borovice, ale i některé ovocné stromy. Svému hostiteli sice odebírá výživu, některé živiny mu ale zase na oplátku poskytuje. Jmelí roste velmi pomalu, větvičky, kterými si zdobíme na svátky obydlí vyrostou zhruba za pět let. Kromě jmelí se u nás vyskytuje také ochmet evropský, který je ale opadavý a vyskytuje se pouze na dubech.
Jmelí jako symbol
Váš domov díky jmelí zaplaví štěstí a láska, nejlépe pokud snítky dostanete jako dárek. Jsou to sice legendy, ale jeden přece nikdy neví; co kdyby na nich špetka pravdy opravdu byla? Některé pověry říkají, že jmelí pro štěstí musí být zelené, nic se ale nestane, pokud vám někdo věnuje jmelí zlaté; to by zase mělo symbolizovat majetek. Políbení pod visícími větvičkami zase stvrzuje lásku.
Jak s ním naložit
Jmelí může být zavěšené téměř kdekoliv. Ze jmelí se zhotovují rovněž zajímavé dekorace, včetně adventního věnce položeného na stole či pověšeného na dveřích. Neméně působivé jsou také ozdobné závěsy, tedy pokud na ně máte odvahu a pokud doma nemáte malé děti nebo zvířata. Efektně rovněž vypadá zlaté či stříbrné jmelí naaranžované v průhledné nádobě, doplněné skleněnými ozdobami.
Udělejte si sami
Ačkoliv do Vánoc už moc času nezbývá, dekoraci ze jmelí zvládnete i na poslední chvíli. Jste-li například zvyklí zhotovovat svícen z přírodnin, vyměňte jen hlavní materiál, tedy větvičky jehličnanů, za jmelí. Když na jmelí přidáte kartičku se jménem a přichytíte ho stuhou na rám židle, získáte originální jmenovku ke slavnostní tabuli. V poslední době se prosazuje milý zvyk – dozdobení zabaleného dárku vánoční ozdobou, ale i místo nich se dá použít větvička jmelí. Štěstí přece není nikdy dost.