Semínka starých a krajových odrůd
Nabídka osiva v obchodech se zdá být nepřeberná a stále se rozšiřuje. Po dlouhou dobu však mezitím mizí staré a krajové odrůdy, které byly nedílnou součástí života našich předků.
Naštěstí v posledních letech snaha o udržení a opětovné rozšíření některých méně obvyklých odrůd zesiluje. Jsou to buď odrůdy staré, které byly těmi nově vyšlechtěnými vytlačeny na okraj zájmu pěstitelů, nebo odrůdy krajové, dříve charakteristické pro určitý region. Pro tyto odrůdy je typické, že jsou na oblast svého dlouholetého výskytu adaptovány a jsou těchto původních podmínkách velice odolné a nenáročné na péči.
Vyzkoušejte Gengel
Pokud si chcete letos zkusit na zahrádce ze semínek vypěstovat některou z pozapomenutých starých odrůd, čeká vás trochu dobrodružná cesta. Kromě Výzkumného ústavu rostlinné výroby, který u nás provozuje genovou banku, se popularizací a využitím starých a krajových odrůd zabývá obecně prospěšná společnost Gengel (http://gengel.cz/). Zvláštní název vznikl ze starobylé odrůdy nahého ječmene, pocházejícího z východní Moravy. Uchování starých a krajových odrůd v Gengelu považují za záchranu společného kulturního dědictví. Cílem společnosti je, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit, využívat jejich plodů i semenařit a uchovávat, a přijmout tak svou odpovědnost za jejich další osud. Tak tyto odrůdy, které nám nezištně předaly předchozí generace, budeme moci předat pokolením, které přijdou po nás.
Zájemcům zašle tato neziskovka za malý poplatek k pěstování semínka zajímavých a unikátních odrůd. Opravdoví nadšenci se zde mohou také registrovat jako dobrovolníci a pomoci vybrané odrůdy namnožit. Aktuálně na webových stránkách neziskovka hledá dobrovolníky k záchraně odrůdy hlávkového salátu Zlatý rekord.
Poohlédněte se ve svém okolí
Zbývá ale ještě jedna možnost, jak získat na zahrádku nějaký ten cenný kousek: jednoduše se trochu poohlédnout ve svém okolí a pomoci zachránit odrůdu svého regionu. Pozeptat se můžete babiček a dědečků, zahrádkářů – pamětníků nebo zapátrat v místních kronikách. Kromě potěšení z pěstování zároveň přispějete dobré věci.