Zpět na výpis článků
|

Pažitková zahrádka

Otevřít galerii

Málokterá hospodyňka se obejde bez „šnytlíku“ a snaží se ho mít již od časného jara až do nástupu zimy při ruce. V jakémkoliv truhlíku poroste pažitka lépe než v květináči. Jestli přesto na květináči trváte, měl by být prostorný. Můžete ji vysadit i do vrchní části petrželáku, v jeho mělkých kapsách by živořila.

Kam s ní?

Vystačíme si s užším truhlíkem hlubokým 15 – 17 cm.  Pažitce svědčí také závěsné truhlíky a nádoby o průměru 25 nebo 30 cm, s hloubkou 16 – 20 cm. Větší hloubku nevyužije. Pokud nebýváte doma, určitě bude snadnější použít samozavlažovací pěstební systém. Pažitka má v zemi drobné cibulky, proto za sucha zcela nezahyne, ale kdo by stál o proschlou nať? Pažitce bude nejlépe venku, samozřejmě pro příležitostné použití si dáváme pažitku také do kuchyně. Zde se osvědčily samozavlažovací květináče Rozmarýn, kam se vejde zrovna jeden trs, nebo truhlíky Doppio.  Pažitka pěstovaná v místnosti časem zeslábne, dopřejeme ji pak regeneraci venku a nějakou dobu ji neřežeme, pokud nezesílí.

Tajemství substrátu

Truhlík sestavíme, u samozavlažovacího upravíme podle proslunění okna počet knotů – na méně prosluněném okně redukujeme počet o třetinu (např. v truhlíku Bergamot 50 – 60 cm vyjmeme středový knot a dáme jen 2 krajní). Nasypeme substrát – pažitka dobře poroste v zahradnickém substrátu nebo ve směsi zahradnického a bylinkového (1 : 1) či bylinkového a kompostu (2 :1). Využijeme tradiční substráty anebo z řady eko substrátů. Nepoužíváme květinové substráty se zásobním hnojením! Substrát nasypeme asi 3 cm pod okraj a vysadíme trsy pažitky. Na truhlík dlouhý 60 cm se vejde 5-6 trsů (podle velikosti trsů a typu truhlíku, některé mají nahoře umístěn nalévací otvor).  Pro čtyřčlennou rodinu „šedesátka“ vystačí, velcí milovníci pažitky použijí truhlík 80 cm.

Sázíme!

Koupíme si pažitku v květníčkách nebo využijeme přebytky ze svých záhonů nebo záhonů přátel či babičky. Každý, kdo pažitku déle pěstuje, ji musí po čase rozsadit. Sázíme cik – cak – tedy první trs do spodního levého dolního rohu, další cca 10 cm nad něj k hornímu okraji, s dalším trsem opět klesneme k dolnímu okraji a dáme jej do linie s prvního trsu atd. Dobře zatlačíme a dosypeme zeminu do úrovně, jak rostla pažitka v květníku nebo i trochu výš (0,5 – 1 cm). Cibulky nemají vyčnívat ze země, jen lístky. Truhlík nikdy nenaplňujeme zeminou až po horní okraj, necháváme mezeru aspoň 1 cm pod okraj.  Zalijeme konvičkou k trsům. Prvních několik dnů zaléváme se shora, poté doplníme vodu do zásobníku.  U obyčejných truhlíků nikdy nenecháváme stát trvale vodu v podmisce, pažitka by uhnila.  Jsou-li trsy vytáhlé a přerostlé nebo zažloutlé, seřízneme je po výsadbě na polovinu. 

Sklízíme…

Pro sklizeň postupně řežeme trsy z jednoho konce truhlíku do druhého – než sklidíme poslední, první již přiroste.  Pažitku nehnojíme ničím jiným, než hnojivy na bylinky nebo eko hnojivy, vystačí ji 2 x za sezonu střídmé přihnojení, když nepohnojíme vůbec, také poroste. Nikdy nestříkáme hnojivo na listy.
Kdykoliv, kdy pažitka není v dobré kondici, ji seřízneme zhruba na 3 cm nad zemí, pak udržujeme půdu mírně vlhkou (ne přemokřenou) a určitě doroste.
Zdá se vám pažitka jednotvárná? Zkombinujete klasickou pažitku s česnekovou nebo přidejte trs naťové či kadeřavé petrželky.
Pažitka se samozřejmě dá do truhlíku také vysévat, ale nebudeme ji moct nejméně 2 měsíce sklízet, než trochu doroste.

Další články

Všechny články
Vůně - prchavý luxus...
Zahrada
27. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Repelentní rostliny
Zahrada
2. červnaVšichni
Bylinky na grilování
Bylinky
20. červnaVšichni
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni