Právě teď, v letních měsících, nás často trápí otravný hmyz. Už naše babičky si všimly, že některé běžně pěstované rostliny mají alespoň částečný repelentní účinek a sázely si je proto pod okny nebo do truhlíků na parapetech.
Nejjednodušší je poohlédnout se po oblíbených aromatických bylinkách a strategicky je umístit přímo tam, kde nejčastěji pobýváte. Několik vonných rostlinek vás samozřejmě veškerého nepříjemného hmyzu nezbaví úplně: počty nezvaných poletujících návštěvníků se však znatelně zmenší a aromatické bylinky navíc příjemně provoní a částečně vydezinfikují okolní vzduch.
Silicemi proti komárům
Repelentně působící látky se nacházejí v mnoha rostlinách. Nejčastěji jde o nejrůznější silice, tedy těkavé, intenzivně vonící látky olejovité konzistence vyskytující se v různých částech rostlin ve speciálních pletivech, zejména v květech, plodech, ale také v listech, kůře a kořenech. Má se za to, že je rostliny používají jako ochranu před potencionálními škůdci, zároveň mohou některé hmyzí opylovače naopak lákat. Během odpařování vody z listové plochy se silice uvolňují do svého bezprostředního okolí. Často stačí jen pohnout lístky bazalky nebo se otřít o rostlinu rozmarýnu a jejich silné aroma vás doslova uhodí přes nos. A právě tahle pro člověka libá vůně představuje pro pro hmyz odpuzující zápach. Ať už je to tymián, levandule, bazalka, rozmarýn, šalvěj, santolina, koriandr, dobromysl, nebo třeba exotická citronová tráva.
Multifunkční muškát
Podobně poslouží rovněž další oblíbené balkonové rostliny s kořeněným aroma: pelargonie neboli muškáty, a to zejména ty anglické neboli velkokvěté (Pelargonium grandiflorum) a pelargonie vonné (Pelargonium graveolens). Do okolí vydávají širokou škálu vůní: pořídit si můžete muškát vonící intenzivně po citrusech, růžích, eukalyptu, mátě, nebo uvolňující jablečnou či kořeněnou vůni. Vonná látka geraniol, která se z těchto pelargonií získává, se používá například při výrobě parfémů. Hmyz odpuzují také některé letničky, do nádob s bylinkami si můžete přidat například měsíček (Calendula), aksamitník (Tagetes), lichořeřišnici (Tropaeolum) nebo moud (Plectranthus).
Osaďte si parapety
Repelentně působící rostliny umístěte tam, kde mají největší šanci zabránit vniknutí hmyzu do místnosti, nabízí se okenní parapet nebo balkonové dveře, v zahradě pak v blízkosti posezení. V letních dnech pomůže také postavit nádobu nebo vázu s repelentně působícími rostlinami třeba na jídelní stůl. Omezit počty hmyzu pomůže také průběžné odstraňování zbytků potravin, sladkých nápojů nebo zrajícího ovoce z dosahu. Dobrá zpráva je, že rostliny pomůžou i pokud už vás nezvaný hmyzí návštěvník stihl poštípat. Účinný přírodní prostředek představuje naprosto nenáročný netřesk střešní, kterému se často přezdívá „česká aloe“. V případě potřeby si stačí ulomit jeden dužnatý list, podélně ho rozříznout a bodnutí si potřít chladivou šťávou, která z něj vytéká. Zaručeně se vám uleví.