Zpět na výpis článků
|

Muchovník - okrasa nebo ovoce?

Otevřít galerii

Jeho tmavé plody s purpurovou šťávou stále více prosazují propagátoři zdravé výživy: muchovník však skýtá krásu také naší zahradě, a to celoročně. Uspokojí majitele větších ploch a nezklame ani na balkoně. Vyzkoušejte ho.

Mnohé příznivce méně obvyklého ovoce okouzlil už černý jeřáb neboli aronie (Aronia), nyní narůstá také popularita muchovníku (Amelanchier). Podobně jako jeřáb poskytuje drobné temné jedlé malvičky, které dozrávají často již v červenci. Plody ale na keři dlouho zůstávají, takže se mohou sklízet postupně. Musíme ovšem pamatovat na ochranu před ptáky, kteří úrodu nikdy nepřehlédnou. Plody, jež obsahují velké množství vitamínu C a B12 a zdraví prospěšné minerály, podporují odolnost organismu. V temně purpurové šťávě se nacházejí rovněž anthokyany, které nejen prospívají cévnímu systému, ale pomáhají také předcházet zhoubným změnám v těle. Z malviček se listuje šťáva, připravuje lahodný džem nebo kompot, suší se také do čajů a pokrmů.

Jaký muchovník vybrat?

Záleží na nás, kolik máme místa a zda raději zvolíme vícekmenný keř, nebo nízký strom. Muchovník dorůstá do výšky v rozmezí 2 až 8 metrů, seženete ale už také naroubované nízké kmínky, které lze pěstovat v nádobách. Pro sklizeň plodů je v  popředí zájmu muchovník kanadský (Amelanchier canadensis), který navíc skvěle odolává zimě a mrazu (až do – 40 °C) a roste i ve vysokých polohách, kde se dalšímu ovoci daří jen stěží. Vysazuje se také velmi otužilý muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolius) nebo muchovník hladký (Amelanchier laevis). Kdo chce spojit krásu a užitek, zvolí muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii), kříženec pocházející ze severní Ameriky. Tyto druhy vyžadují kyselejší půdu, na vápencovém podkladě spolehlivě poroste původní evropský druh muchovník oválný (Amelanchier ovalis).

Spojení krásy a užitku

Muchovník patří mezi dřeviny s celoročně proměnlivou krásou, navíc skýtá také pastvu včeličkám a potravu ptákům. V létě uzrávající jedlé temně purpurové až modročerné plody mají velikost hrášku a chutnají příjemně sladce, s lehce pikantní, trnkovou příchutí. Ovšem již na jaře se muchovník halí do záplavy drobných, voňavých, hvězdicovitých bílých květů. Listy má oválné, velké až 8 cm, raší bronzově, poté získávají tmavě zelenou barvu. Na podzim nabízí jedinečnou hru barev od zlatavé žluti až po šarlatovou, a doslova přitahují pohledy kolemjdoucích.

Podzim vybízí k výsadbě

Na stanoviště a půdu jsou muchovníky nenáročné, nesnáší pouze půdy podmáčené.  Muchovník velkokvětý a další americké druhy dávají přednost půdám vlhčím. Muchovníku oválnému a asijským druhům nevadí přísušek a spolehlivě rostou ve vegetačních  nádobách či na střešních zahradách. Důležitá je dobrá drenáž a proudění vzduchu, jinak muchovníky trpí listovými chorobami. Pokud mají dobře růst, vyžadují hojnost světla, ale všechny snášejí i polostín. Na zvláštní péči nejsou náročné, přihnojují se běžnými hnojivy. Nyní na podzim vysazujeme jak rostliny kontejnerované a ty s kořenovým balem, na sklonku sezony pak rostliny prostokořenné. Nové výsadby nezapomeneme zalévat. Řez ponecháme na jaro, kdy se výhony u keřů mohou seříznout až na třetinu délky, aby se keř lépe rozvětvil. U tvarů s korunkou na kmínku postupujeme podobně jako při řezu jabloní.

Další články

Všechny články
Vyzkoušejte si vypěstovat topinambury
Ovoce a zelenina
9. lednaZačátecník
Voňavé kdoule
Ovoce a zelenina
31. října
Lednová úroda z okenního parapetu
Bylinky
17. ledna
Vůně jedlých kaštanů
Ovoce a zelenina
25. října
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Ovoce z květináče
Ovoce a zelenina
27. října