Zpět na výpis článků
|

Pěstujeme orchideje doma

Otevřít galerii

Orchideje opustily skleníky, přestěhovaly se na parapety a stolečky. Momentálně patří k nejžádanějším pokojovkám. Kvetou neuvěřitelně dlouho a nejčastěji prozáří právě zimu a předjaří. Máte je také?

Vyberte správné místo

Orchideje pro zdárné kvetení potřebují světlo, ale většinou rozptýlené. Spolehlivá jsou východní nebo severozápadní okna.  Až na výjimky (Cattleya či Brassia – pavoučí orchidej) jim škodí sluneční paprsky. Všechny však chráníme v předjaří, kdy ostré slunce dopadající přes okno, snadno spálí poupata nebo květy. Na listech mohou paprsky vytvořit nevzhledné světlé skvrny. Orchidejím také nesvědčí průvan, proto buďte ostražití při větrání.

Teplotní nároky mají orchideje různé, je dobré si včas zjistit, zda vystačí s pokojovou teplotou nebo potřebují také fázi chladu. Poradí si s vlhkostí v rozmezí 50 – 80 %, ale v suchých bytech je vhodné umístit poblíž rostliny odpařovač (misku s vodou naplněnou oblázky). Orchideje nemilují výkyvy v péči a časté stěhování.

Kolik žádají vláhy?

Ideální je odstátá měkká voda a střídmá zálivka. Nikdy nesmí rostlina déle stát ve vodě. Nepřetržitou vlhkost může získávat pouze ze vzduchu. Zaléváme většinou jedenkrát týdně tak, že rostlinu zhruba na půl hodiny ponoříme do nádoby s vodou (skoro až po vrch) a substrát necháme důkladně nasáknout. Poté vyjmeme a necháme řádně okapat. Teprve pak ji vrátíme zpět do obalu a později ještě vylijeme zbytky vody u dna.  V samozavlažovacích květináčích je pěstovaní jednodušší, ze speciální nádržky si rostlina pomocí knotů průběžně nasává vodu podle potřeby.

Za plné vegetace (od března-dubna) přidáváme do zálivkové vody ještě tekuté hnojivo (v rozmezí 7 – 14 dnů). Občas rostlinu rosíme (kromě druhů Cymbidium a Cattleya), ale mezi listy se nesmí držet voda, sprška také nepatří na květy.

Pečujeme o zdraví

Také orchideje napadají škůdci. Jednoduchým pomocníkem jsou tyčinky, které zapustíme do substrátu.  Působí proti mšicím, molicím, štítenkám, třásněnkám, křísům a červcům.  Když se zakousne do orchideje houbová choroba, bude lepší vyměnit nemocnou rostlinu za novou.

Vhodné orchideje do domácnosti

Nejčastěji se pěstují tzv. epifyty, které rostou volně přichycené na stromech a vláhu čerpají současně ze vzduchu. Nejsnáze se pěstují můrovce, falenopsisy (Phalaenopsis), kterým vyhovuje běžná teplotě v bytě v rozmezí 21 až 29 °C. Barva květů je nejčastěji bílá nebo růžovo – purpurová. Oblíbené jsou také odstíny krémové, žluté, temně červené a květy s kresbou – proužky, tečkami, skvrnami. Květní stvoly mívají dlouhé kolem 30 cm, ale i více. Vydrží kvést vytrvale až 3 měsíce.

  • Dendrobium s výraznými velkými květy spolehlivě roste při běžné pokojové teplotě. Často se používá také jako řezaná květina.
  • Oncidium  vyniká bohatou násadou drobných „papulkovitých“ květů. Hýří barvami, žlutou doplňuje hnědě purpurová, fialová, často s kresbou květů. Působí velmi exoticky, roste vzpřímeně i převisle.
  • Miltonia  dokonce voní, má široké ploché maceškovité květy s kresbou a žlutozelené listy. Potřebuje teploty neklesající pod 15 °C. Atraktivní sytě fialová
  • Vanda roste volně zavěšená i bez substrátu.  Potřebuje dostatek světla a nižší teplotu kolem 15 °C. Ideální tip pro zimní zahradu.
  • Pavoučí orchidej – Brassia dostala název podle zvláštních rozměrných květů. Dosahují velikosti až 25 cm a bývá jich na stvolu 8 až 20. Rostou v kůrovém substrátu a v létě vyžadují mírné přistínění.
  • Impozantní Cattleya má jednotlivé velké nápadné květy a množství větších širších listů. I  když snese slunce, v létě ho redukujeme na lehký polostín. Nesvědčí ji rosení listů, ale miluje maximální vzdušnou vlhkost. Prospívá ji vegetační klid s nižší teplotou. Vyžaduje zkušenějšího pěstitele.
Terestrické orchideje rostou na zemi a potřebují vydatnější substrát.
  • Paphiopedillum – střevíčník, má nezaměnitelný tvar, zelenou barvu doplňuje něžná bílá, jasně žlutá a purpurová v plochách nebo kresbě.
  • Cymbidium potřebuje nižší teplotu 10-15 °C a vyšší vlhkost vzduchu. Má mohutné květní stonky plné květů (velkokvěté nebo malokvěté) a užší dlouhé řemenovité listy. Často mívají i velmi živé barvy, kromě žluté a žíhané zde najdeme i odstíny červené.
  • Ludisia je mezi orchidejemi výjimkou! Pěstujeme ji ve směsi běžného substrátu pro pokojové rostliny. Má drobné, bílé, sladce vonící květy a nápadně zbarvené listy s žilkováním.

Další články

Všechny články
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čemeřice - zimní růže
Okrasné květiny
5. lednaZačátecník
Vřesy a vřesovce
Okrasné květiny
15. listopaduZačátecník
Něžný symbol Vánoc
Okrasné květiny
28. listopaduZačátecník
Jak správně vysadit růži do nádoby
Okrasné květiny
20. červencePokročilý
Čas vánočních kaktusů
Okrasné květiny
21. listopaduZačátecník